234118

Законопроєкт Дубінського “про захист іпотечних позичальників” унеможливлює доступну іпотеку

У Національному банку України розповіли, що законопроєкт народного депутата Олександра Дубінського “Про захист іпотечних позичальників”, який комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав, про продовження мораторію на стягнення майна за валютними кредитами, позбавляє українців доступного іпотечного кредитування. Про це повідомили у пресслужбі установи у  Facebook.

“Мріяли про доступну іпотеку цього року? Ми теж. Але можна припиняти мріяти. Сьогодні парламентський комітет з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав законопроєкт Олександра Дубінського №3640. Це яскравий випадок, коли назва гарна – “Про захист іпотечних позичальників”, а суть – гнила. Результатом буде небажання банків відновлювати іпотечне кредитування “, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, мораторій на стягнення майна за валютними кредитами, який пропонує продовжити законопроєкт, ввели безстроково у 2014 році через об’єктивні причини: в країні почалася війна та економічна криза. Тоді через знецінення гривні громадяни не могли продовжувати платити за валютними іпотечними кредитами, тому банкам заборонили стягувати заставне майно.

“Однак за шість років дії мораторію частина валютних позичальників так і не почала обслуговувати кредити. Для чого платити, якщо немає важелю впливу?! Весь тягар взяли на себе банки, а відповідно – їхні вкладники та власники. Адже банки змушені були сформувати додаткові резерви. Безумовно, це негативно вплинуло на бажання банків далі кредитувати купівлю житла”, – пояснили у Нацбанку.

У жовтні 2019 року запрацював новий кодекс про банкрутство, який передбачав реальний механізм реструктуризації боргу іпотечних позичальників. Були запропоновані прийнятні умови і для банків, і для громадян. Проте в НБУ зазначають, що цей механізм зможе запрацювати в повну силу лише після скасування мораторію.

“Але замість того, щоб скасувати мораторій, зараз нам пропонують його продовжити до 2022 року. Це означає, що проблемні борги валютних позичальників так і не будуть врегульовані. А це 44 тис. договорів на загальну суму 29 млрд грн”, – пояснюють в НБУ.

Таким чином банки не бажатимуть видавати нові іпотечні кредити, адже не матимуть механізмів впливу на боржників. У своєму зверненні банківська та бізнесова асоціації вказали, що продовження мораторію унеможливить запуск доступної іпотеки для населення під 10% річних, передає НБУ.

“Закликаємо народних депутатів не ухвалювати цей шкідливий законопроєкт і не позбавляти громадян мрій про доступну іпотеку”, – звернулися до нардепів представники Нацбанку.

Раніше в.о. голови Національного банку України Катерина Рожкова вважає, що в 4 кварталі поточного року можна буде запустити систему іпотечного кредитування під 10% річних.

Джерело: https://zik.ua/news/economics/prodovzhennia_moratoriiu_na_stiahnennia_maina_demotyvuie_banky_vydavaty_ipoteky_nbu_974859